Wybór odpowiedniej świetnej klasy suchej karmy, nie jest wcale takie nieskomplikowane, jak by się mogło zdawać. Jeśli kiedykolwiek zwróciliśmy uwagę na tabelkę składników, na pewno już stwierdziliśmy brak bardzo istotnej informacji, jaką jest ilość każdego ze elementów, które znajdują się w żywności. Jest to znacząca informacja. Większość karm suchego typu jest robiona na podstawie zboża i innych roślin. Tymczasem tak koty jak i czworonogi są mięsożercami, dlatego winnym być karmione pożywieniem, gdzie kluczowym składnikiem zdecydowanie jest mięso. Nabywając karmę powinniśmy szukać przede wszystkim mięsa. Koty są mięsożercami, zatem ich dieta musi bezwzględnie opierać się na mięsie. Koty nie mają potrzeby jedzenia węglowodanów.

W paszach dla zwierząt tymczasem możemy znaleźć zboża, gdyż są one tańsze od produktów mięsnych oraz utrzymują zmielone części łącznie, i zupełnie nie dlatego, iż są dobrym pożywieniem dla gatunku stworzeń mięsożernych. Mięso oraz tłuszcze winnym być wyłącznie identyfikowalne poprzez określony gatunek. Jeżeli nie jest on jednak określony, jakość mięsa także nie może być opisana poprawnie. Należy dlatego unikać produktów, w których odnaleźć możemy niezidentyfikowane mięso, drób lub też inne ,, zwierzęta,,. Należy za wszelką cenę unikać towarów, które mają w sobie wiele mączki roślinnej, ponieważ są to pokarmowe wypełniacze. Jeżeli żywność już ma w sobie zawierać zboża, to bezwarunkowo musimy zadbać o to, by były to pełne ziarna. Jakiekolwiek cytrusy oraz warzywa zwiększają jakość, w szczególności jeśli zamieniają one ziarna w karmie.

Elementy mineralne są także niezwykle pożądane, jednak trzeba mieć zawsze na uwadze to, że pożywienie musi zawierać szczególnie wysoką ilość mięsa, którego minerały nigdy nie są w stanie zastąpić. Z całą stanowczością powinniśmy unikać żywności w których odnaleźć, można wyroby niewiadomego źródła, które nie mają bliżej określonych nazw jak na przykład ,,zwierzęta ,,lub ,, drób,,. Żywności, które posiadają sztuczne barwniki i substancje słodzące bądź też konserwanty. Zwłaszcza te w szczególności , które uważane są za rakotwórcze lub mają zakaz stosowania w ludzkim jedzeniu, czy w żywności dla czworonogów, jak BHT, Ethoxyquin i także BHA, Galusan propylu. Pewne składniki jak produkty rybne, mogą kryć w sobie chemiczne konserwanty, które nie koniecznie muszą znaleźć się w tabelce, jeśli nie są dodane przez wytwórcę, nie istnieje wymagany przymus umieszczanie ich na liście.

Dlatego powinniśmy, szukać zapewnienia, które zamieszcza wytwórca o tym że używa wyłącznie ryb oceanicznych, które nie posiadają chemicznych konserwantów. Należy również zwrócić uwagę na to czy mięcho i tłuszcze są niewiadomego pochodzenia, ponieważ może to stanowić wszystko i z zupełną pewnością będzie wówczas miało niezmiernie niską jakość. Większość z producentów nie wprowadza na swoich opakowaniach dokładnych proporcji pewnych składników, mianowicie jakie trafiają w skład karmy, więc dokonanie prawidłowej analizy będzie wtedy polegało na naszej znajomości. Jeżeli chodzi natomiast o gotową karmę, właściwie będzie z naszej strony być bardziej krytycznym, aniżeli wierzyć informacjom w tv czy internecie.