Młody oraz rozbrykany a także pełen energii pieseczek, nie może długo skoncentrować się na określonej czynności. Na tresurę psa warto wybrać optymalny termin i sprzyjające okoliczności. Tresurę należy zacząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego pieska. Długość smyczy uzależniona jest od wielkości psa, ale także naszego wzrostu, tak by dawała swobodę ruchów psinie i właścicielowi.

Na początku należałoby kupić się smycz automatyczną, która ma umożliwić na szybkie zareagowanie na nieplanowany ruch naszego psiny. Następnie należy kupić obroże, jeżeli mamy wielkiego czworonoga to powinniśmy nabyć obrożę łańcuszkową, która umożliwi nam pełniejszą władzę nad psiną. Musimy pamiętać, że obroża musi być dobrana do wysokości oraz zachowania psa. Jeżeli już zakupiliśmy niezbędne rzeczy, możemy już przystąpić do ćwiczenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy jednak myśleć, żeby na wstępie uczyć naszego czworonoga chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie czworonoga na spacerze lecz o kilka kroków przed nami jest to następny poziom tresury. Znaczące jest by psinie wydawać przejrzyste i proste polecenia, najlepiej komunikowane zawsze tym samym tonem.

Dodatkowo, każdy przejaw posłuszeństwa należy nagradzać ulubionym przysmakiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi zakończyć się sukcesem. Na starcie, ciężko może być nam nakłonić czworonoga do zwrócenia uwagi lub też wyegzekwowania wyższej czujności na określone polecenia. Jeśli na spacerze piesek zbytnio ciągnie oraz próbuje wybiegać już na kilka kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć nieco do tyłu, polecając tymże samym, iż oczekujemy tempa równego naszemu. Jeżeli jednak nasz psina kroczy zbyt powoli, musimy lekko go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim ale wspólnym podbieganiem. Jeśli jednak uda się psinie podołać naszym oczekiwaniom i poprawnie wykonać polecenia, zdecydowanie nagrodźmy go miłym smakołykiem.

Nauczenie naszego psa chodzenia na smyczy nie tylko podczas pierwszych spacerów, lecz także nauka podstawowych instrukcji nie musi być uciążliwe. Potrzeba wyłącznie wytrwałości, oraz przede wszystkim systematyczności. Wtedy dopiero zamierzony skutek domowej tresury jest łatwiejszy do osiągnięcia.