Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Ze względu małe rozmiary jest dobrą opcją dla tych, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymogów, w kwestii pokarmu – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość o większym rozmiarze, w szczególności jeśli planujemy trzymać w niej więcej świnek.Istotnym jest, aby pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wylatują z klatki. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak jest trochę twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo dbać o czystość w klatce, ale ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie waszej świnki morskiej warto umieścić w środku potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie miała kryjówkę, gdzie może schować się aby odpocząć lub uspokoić się, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html klatka dla świnki morskiej