Babeszjoza u czworonoga – przejawy i także podstawy dolegliwości, w jaki sposób leczyć?

Babeszjoza jest głównie występującą u piesków dolegliwością odkleszczową. Gdy więc zdarza nam się prowadzić swego pupila na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy znać kiedy zbadać jej sygnały. Wcześnie zdiagnozowana babeszjoza staje się osiągalna do szczegółowego uzdrowienia. Niestety nie leczona potrafi doprowadzić jednak do śmierci pieska.

Przyczyny i objawy choroby

Babeszjoza szkodzi psiakom w dowolnym wieku, tymczasem nadzwyczaj podatne są czworonogi niedojrzałe, które są poniżej 8-go miesiąca istnienia. Powiększone ryzyko zainfekowania się dotyczy również piesków odmian: greyhound i pitbull. Przypadłość owa zwana jest również piroplazmozą oraz zagraża naszym czworonogim przyjaciołom nie wyłącznie podczas czasu letniego. Jeżeli temperatura na polu przewyższa 5 stopni Celsjusza, czworonóg może zainfekować się babeszjozą. Powszechnie wszak do zarażeń dochodzi wiosną plus wczesną jesienią. Gdy kleszcz będący nosicielem choroby ukąsi pieska i także pozostanie w nim dłużej niż dobę, choroba zostaje przesłana do psiego krwiobiegu, gdzie rozpoczyna się krzewić. W trakcie istnienia tegoż procesu nierzadko dochodzi do poważnych stanów zapalnych istotnych narządów. Wypływa to wówczas z walki systemu odpornościowego z rzęsistkiem tworzącym babeszjozę, i z utraty czerwonych krwinek. Podstawowe przejawy choroby pojawić się mogą wówczas po blisko 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, przemiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Następnymi objawami niestety nie leczonej infekcji potrafią stanowić takie problemy jak: zwiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeśli jednocześnie dojdzie do powikłań, możemy mieć do czynienia z: odchyleniami oddychania, odchyleniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieskutecznością nerek, obrzękiem kończyn, zaś bezdyskusyjnie, niestety ze śmiercią psa.
legowiska dla psów sprawdź

Kwalifikacja

Najlepiej rozpoznać babeszjozę przez wykonanie badania krwi. Gdy w rozmazie krwi znajdują się pasożyty odpowiadające za dolegliwość, możemy mieć pewność co do zdiagnozowania. W poniektórych przypadkach pasożyty mogą nie być od razu zauważalne i dodatkowo przydatne staje się pobranie pokaźniejszej ilości próbek krwi oraz zastosowanie pomocniczych badań.

Babeszjoza u pieska: jak leczyć?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie oczywiste. Nie występuje bowiem poszczególny preparat, który z lekkością zdeklasował tę wadę. Działanie babeszjozy składa się z podawania antybiotyków, preparatów przeciw pierwotniakom, plus sterydów. Zdarza się także, iż w efekcie zguby czerwonych krwinek nieodzowna jest transfuzja krwi. Kurowanie trwa od kilku dni do chociażby paru tygodni. Najkorzystniejsze wskazywania są wtedy, kiedy choroba zostanie ujawniona jeszcze zanim dojdzie do niebezpiecznego deficytu czerwonych krwinek.